Mercedes-Benz E-Serisi Coupé

Heyecan uyandıran coupé gövde oranları, etkileyici tasarım detayları ve dört kişinin rahat bir şekilde seyahat edebildiği uzun yol konforuyla yeni Mercedes-Benz E-Serisi Coupé, gran-tourismo sınıfına has güzelliği ileri teknoloji ile bir arada sunuyor. Yeni E-Serisi Coupé akıllı telefon entegrasyonu, geniş ekranlı kokpit, isteğe bağlı olarak sunulan yarı otonom sürüş sistemi ve yeni sürüş destek donanımlarıyla E-Serisi ailesinin üstün teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Düşük emisyon değerleri ve yüksek yakıt verimliliğine sahip güçlü motor seçenekleri ile adaptif süspansiyonlu yürüyen aksam sportif ve atak sürüş dinamiklerini beraberinde getiriyor.

Sedan, Estate ve All-Terrain versiyonlarının ardından yeni Coupé, E-Serisi ailesini tamamlıyor

Teknik olarak sedan versiyonu baz alan sportif lüks coupé aynı zamanda Mercedes-Benz tasarımının gelmiş olduğu en son noktayı gözler önüne seriyor. Mükemmel gövde oranlarına sahip, girinti ve çıkıntılardan uzak, sade yüzeylere odaklanan tasarımıyla güzellik ve şıklığı bir arada sunan E-Serisi Coupé sportif lükse vurgu yapıyor.

Markanın yıldızına ev sahipliği yapan ve aşağıda konumlandırılan sportif tasarımlı ön ızgara, güç kamburlarına sahip uzun motor kaputu, arkaya doğru uzanan zarif yan cam alanları ve kaslı arka kısım Mercedes-Benz’e özgü tipik coupé gövde oranları ile E-Serisi Coupé’ye hayat veriyor. Dört adet çerçevesiz yan cam ve B sütunu olmayan gövde de dinamizm ile zarafeti ön plana çıkaran diğer detaylar oluyor.

Selamlama fonksiyonuna sahip arka stop lambaları

Mercedes-Benz’in coupé modellerine özgü iki parça ince tasarımlı LED stop lambaları isteğe bağlı MULTIBEAM teknolojili LED farlar eşliğinde selamlama fonksiyonunun dünya lansmanına ev sahipliği yapıyor. Aracın merkezi kilidinin açılmasıyla stop lambalarındaki LED’ler içten dışa doğru ışıldıyor. Kapıların kilitlenmesiyle ise süreç tam tersine yani dıştan içe doğru ilerliyor. Araç sahibini selamlayan ve araç sahibine veda eden stop lambalarındaki bu görsel şölene ön farlardaki mavi ışık huzmesi eşlik ediyor.

Bunun yanında stop lambaları kızgın jet motoru görünümünü andıran yenilikçi kristal görünümüyle benzersiz bir görünüm sunuyor.

Daha büyük ve daha lüks

4.826 mm uzunluğa, 1.860 mm genişliğe ve 1.430 mm yüksekliğe sahip olan yeni E-Serisi Coupé önceki nesil ile kıyaslandığında belirgin bir büyüme ortaya koyuyor. 67 mm artarak 1.605 mm’ye ulaşan ön iz genişliği ve 68 mm artarak 1.609 mm’ye ulaşan arka iz genişliği sürüş dinamizmine katkı sağlıyor.

Satış başlangıcıyla birlikte sunulan bütün motor seçenekleri standart olarak dokuz kademeli 9G-TRONIC otomatik şanzımanla donatılıyor. Vites geçişlerini son derece hızlı gerçekleştiren şanzıman oldukça düşük devirde sürüşe imkan tanıyor. Böylece yakıt verimliği artarken yolculuk esnasındaki kabin içi gürültü en aza indiriliyor.

Konfordan ödün vermeyen sportif yürüyen aksam

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi Coupé’nin yürüyen aksamı bol virajlı yollarda sunduğu atak yapısıyla sürüş keyfini desteklerken aynı zamanda üst düzey bir sürüş konforu da sunuyor. Standart olarak sunulan DIRECT CONTROL özelliği ile daha sportif bir görünüm için sedana kıyasla sürüş yüksekliği 15 mm daha alçak ayarlanırken sürüş konforundan ödün vermemek üzere konfor odaklı amortisörlerle destekleniyor.

İsteğe bağlı olarak sertlik seçimine olanak tanıyan DYNAMIC BODY CONTROL yürüyen aksam sunuluyor. Söz konusu yürüyen aksam da sedan gövde tipine göre daha alçak konumlandırılıyor. Sedan versiyonda başarısını ispatlamış AIR BODY CONTROL havalı süspansiyon sistemi de Coupé versiyonun üçüncü süspansiyon seçeneğini oluşturuyor. Standart olarak sunulan DYNAMIC SELECT sistemine ait orta konsoldaki kumanda üzerinden sürücü, yürüyen aksamın karakteristiğini üç tanesi “Comfort”, “Sport” ve “Sport+” olan beş farklı program üzerinden ayarlayabiliyor.

Tam ve eksiksiz akıllı telefon entegrasyonu

COMAND Online ile donatılan yeni E-Serisi Coupé’deki bilgi ve eğlence sistemi bağlantı seçenekleri ve dijitalleşme noktasında tamamen yeni bir dönemi müjdeliyor. Sistem harici anten desteği ve kablosuz şarj da olmak üzere eksiksiz bir akıllı telefon entegrasyonu sunuyor. Uygun akıllı telefonlar kablo bağlantısı olmadan şarj edilebiliyor ve harici araç anteni ile yine kablosuz olarak bağlantı kurabiliyor. Ayrıca Near Field Communication – NFC teknolojisi üzerinden akıllı telefonlar araç anahtarı olarak kullanılabiliyor, böylece akıllı telefonlar aracın merkezi kilidini açıp kapatabiliyor.

E-Serisi’nden aktarılan yenilikler

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi Coupé, E-Serisi sedanın teknik yapısını ve bununla birlikte teknolojik donanımlarını bünyesinde barındırıyor ve öncüsü ile karşılaştırıldığında çok daha fazla teknolojiyi kullanıma sunuyor. Aktif Fren Yardımcısı standart olarak sunuluyor. Sistem olası bir çarpışma riskine karşı sürücüyü uyarıyor, tehlikeli durumlarda sürücünün frenini anında destekliyor ve gerekirse tam otonom olarak fren yapabiliyor. Sistem, yavaş giden, durmak üzere olan ve duran araçlar dışında risk bölgesinde bulunan ve karşıdan karşıya geçen yayaları da algılayabiliyor.

Mercedes-Benz otonom sürüşe giden yolda önemli bir adım daha atıyor. Mesafe takip sistemi DISTRONIC olarak da görev yapan sistem her tür yol şartlarında önündeki araç ile olan mesafeyi sabit tutmakla kalmıyor, aynı zamanda 210 km/sa hıza kadar önündeki aracın hızını otomatik olarak takip edebiliyor.

Mercedes-Benz, Mercedes me connect hizmetleri kapsamında yeni sunulmaya başlanan Araç Dışından Park Etme Yardımcısı ile dar garaj ve park alanlarında aracı akıllı telefon üzerinden park etme veya park yerinden çıkartma imkanı sunuyor. Böylece oldukça dar park yerlerinde araçtan inmek veya araca binmek çok daha konforlu hale geliyor.