Yeni GLA.

Mercedes-Benz GLA etkin dokunuşlarla yenilendi

Yeni GLA 2017 yılına arttırılan motor seçenekleri, iç ve dış tasarımdaki görsel dokunuşlar ve güncellenen donanım paketleriyle girdi. Daha çekici bir görünüme kavuşan kompakt SUV’un karoseri, eskisinden çok daha güçlü bir karakter ortaya koyuyor. Yeni GLA ürün gamının tepe noktasını Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC oluşturuyor, “Yellow Night Edition” ile son derece sportif bir özel model daha seçeneklere ekleniyor.

İlk kez 2013 yılında tanıtılan ve Mercedes-Benz’in ilk kompakt SUV modeli olan GLA, sınıfına tamamen yeni bir yaklaşım getirmekle kalmadı, kısa sürede kendi segmentinin en beğenilen modeli olarak öne çıkmayı da başardı. Mercedes-Benz GLA sportif ve dinamik tasarımı, kullanım kolaylığı ve kapsamlı kişiselleştirme seçenekleriyle fark yaratıyor.

Arazi şartlarında yüksek konfor 

Standart olarak konforlu bir süspansiyonla donatılan GLA’da, AMG tasarım konseptiyle birlikte isteğe bağlı olarak daha alçak bir sportif süspansiyon sunuluyor. Yine isteğe bağlı olarak sunulan Off-road-konforlu süspansiyon ise 30 mm daha yüksek bir gövde sağlıyor. Artan yerden yükseklik arazi şartlarında daha rahat hareket etme imkânı ve daha yüksek bir oturma pozisyonu sağlarken araç etkileyici bir Off-road görünümüne de kavuşuyor.

Geceyi gündüze çeviren LED farlar

Türkiye pazarında standart olarak sunulan LED yüksek performanslı farlar, bugüne kadar sunulan Bi-Xenon farların yerini alıyor. Gün ışığına yakın bir aydınlatma sağlayan LED farlar, gece sürüşlerinde gözlerin rahatsız olmasını önlüyor. Xenon farlara oranla yüzde 60 daha az enerji tüketen LED farlar, halojen farlarla kıyaslandığında ise yüzde 70 daha az enerji tüketiyor. Yeni uygulama araç ömrü boyunca ampul değişimini gereksiz kılıyor.

Yeni motor seçeneği ile daha tutumlu bir sürüş 

Sınıfının en zengin motor çeşitliliğini sunan GLA’nın baz versiyonu 103 gr/km CO2 emisyon salınımı değerine sahip 109 BG’lik (80 kW) Mercedes-Benz GLA 180 d ile başlıyor ve 381 BG’lik (280 kW) Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC modeline kadar uzanıyor. Ürün gamına eklenen GLA 220 4MATIC bir diğer dört tekerlekten çekişli versiyon olarak ürün gamını tamamlıyor. 184 BG’lik (135 kW) motoruyla son derece çekici bir alternatif olan bu versiyon, sunmuş olduğu performansın karşılığında 152 gr/km CO2 emisyon salınım değerini sağlayarak sınıfının en tutumlu versiyonu unvanını alıyor. Giriş seviyesi dizel motor seçeneği GLA 180 d ise 103 gr/km CO2 emisyon salınım değeriyle sınıfının verimlilik şampiyonu olarak dikkat çekiyor.

381 BG (280 kW) ve 475 Nm gibi performans değerleriyle Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC sınıfının en güçlü modellerinden biri olarak öne çıkıyor. 2,0 litre hacme sahip sıralı dört silindirli turbo benzinli motor litre başına ürettiği 191 BG (141 kW) ile seri üretim dört silindirli motorlar arasında rekor bir değere imza atarken safkan süper spor otomobillere meydan okuyor. Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4,4 saniyede tamamlıyor.

Detay çözümlerle optimize edilen cw değeri

GLA, diğer Mercedes-Benz modelleri gibi yüksek aerodinamik verimliliğiyle dikkat çekiyor. Günlük kullanımda yakıt tüketimini düşüren ve yüksek hızlı otoyol kullanımlarında gürültü seviyesini azaltan aerodinamik yapı, Sindelfingen Fabrikasında bulunan ileri teknoloji rüzgâr tünelinde geliştirilen aerodinamik optimizasyonlarla elde ediliyor. Düşük sürtünmeli A sütunu ve aerodinamik açıdan optimize edilen dikiz aynaları bunlardan bazıları. Bunun dışında büyük gövde altı kaplaması, aerodinamik açıdan optimize edilen son susturucu ve arka tampon altı difüzörü gövde altındaki hava akışını düzenliyor. Zekice tasarlanan tavan ek çizgisi, özel olarak tasarlanan arka stop lambaları ve belirgin yan arka spoyler de hava akışını düzenleyeme yardımcı oluyor. Hayata geçirilen optimizasyonlarla rüzgâr sürtünme kat sayısı 0,29 cw’den 0,28 cw’ye düşüyor.

Yorgunluğa karşı otonom fren ve uyarı

Her zaman olduğu gibi araç güvenliği Mercedes-Benz GLA’da da en önemli özellik. Yeni GLA’da “Aktif fren yardımcısı” standart olarak sunuluyor. Öndeki araca olan mesafenin güvenlik sınırının altına düştüğünde sürücüyü uyaran sistem, gerektiğinde fren gücü desteği sağlıyor. Sürücünün tepki vermekte gecikmesi halinde sistem devreye giriyor ve çarpışmayı önlemek veya etkilerini hafifletmek üzere otonom olarak kısmi fren yapıyor. Mercedes-Benz GLA’da “ATTENTION ASSIST” de standart olarak sunuluyor. Bu donanım sürücünün direksiyon hareketlerini takip ederek tipik yorgunluk belirtilerini algılıyor ve sürücüyü iç geçmesi veya dalma riskine karşı uyarıyor.

Daha fazla konfor ve güvenlik

Yeni Mercedes-Benz GLA’nın arka kısmını da düşünen mühendisler yeni özellikler entegre ettiler. Bu sınıfta özel bir donanım olan HANDS FREE ACCESS sayesinde bagaj kapağı çok basit bir ayak hareketiyle bir ikaz sesi eşliğinde açılıyor ve kapanıyor. Açılma veya kapanma süreci her an durdurulabiliyor. Sistem olası bir engel algıladığında da bagaj kapağının hareketini durduruyor.

Yeni GLA’da 360 derece kamera sistemi gibi yeni isteğe bağlı donanımlar arasında bulunyor. 360 derece kamera sisteminde birbirine entegre dört adet kameranın oluşturduğu görüntü park ve manevraları kolaylaştırıyor. Araç ve çevresini kuş bakışı görme imkânı tanıyan sistem sürücünün cam hizasının atında ve bununla birlikte görüş alanının dışında kalan engelleri de görmesini sağlıyor.